Päitsin reitti, aikataulu ja kisainfo

Teksti
Aleksi Jukola
Kuva
Sami Salonen
MM-Päitsi starttaa viikon päästä lauantaina. Legendaarinen endurokilpailu ajetaan 83. kerran, ja taistelu yleiskilpailun voitosta käydään kuitenkin taas mitä luultavammin suomalaisten kesken.

Reitti, aikataulu ja kisainfo

Päijänneajossa mitellään niin SM- kuin MM-pisteistä, ja niin SM- kuin MM-luokan kuskit taistelevat Päijänneajon yleiskilpailun voitosta. Kilpailu starttaa lauantaina 17.3. klo 8 Vierumäeltä, ja päättyy sunnuntaina 18.3. iltapäivällä Helsinkiin Malmin lentokentälle. 

Kilpailun reitti kulkee lauantaina Päijännejärven länsipuolta pohjoiseen. Kuskit oikaisevat Kärkisten sillan kautta Päijänteen itäpuolelle. Lauantain viimeiset maastokokeet ajetaan pimeässä, ja ensimmäiset kuskit saapuvat Vierumäelle yötauolle klo 20 jälkeen.

Sunnuntaina kuskit starttaavat Vierumäeltä klo 8.30 alkaen. Ensimmäiset kuskit saapuvat Malmilla sijaitsevalle viimeisemme maastokokeelle ja maaliin aikaisintaan klo 15.30. Malmilla on tarjolla vauhdikasta yleisöohjelmaa koko perheelle klo 13 alkaen.

Päitsissä kilpaillaan MM-luokissa (Enduro1, Enduro2, Enduro3 ja EnduroGP) sekä kansallisissa luokissa (A, B, C, V40, V50 ja V60).

Kisan lähtöluettelo löytyy TÄSTÄ

Kisan reittikartat löytyvät TÄSTÄ

Voittajaehdokkaiden listalla Aleksi Jukola

– Kunhan saadaan ukon mieli hyväksi ja kaikki rokkaamaan, niin kaikki on mahdollista. Voittamaan lähdetään. Taso on kova, mutta on vain oltava kovempi kuin muut, pohdiskelee 24-vuotias Jukola.

 

Näillä maastokokeilla on yleisöparkki (säävarauksella) ja kioski.

Päijänneajo 2018 koostuu 28:sta erikoiskokeesta sekä niiden välisistä siirtymistä. Tässä alla on lista erikoiskokeista, joille katsojien kannattaa tulla seuraamaan kilpailua.

LAUANTAI

ensimmäinen kuljettaja starttaa noin klo

EK 2 MATKAKEIDAS VIERUMÄKI Kekintie 10 Asikkala               8:24

EK 3 VESIVEHMAA Lentotie 37, Vääksy                               8:49

EK 5 EVO Joutsjoentie 46, Hämeenlinna                              10:08

EK 6 AUTTOINEN Hämeenlinnantie 1430 Padasjoki                 10:45

EK 7 TechniMousse-KUHMOINEN Hörhäntie 133, Kuhmoinen      12:15

EK 10 TAMMIJÄRVI (RH-HUOLTO) Luikanmäentie 80, Luhanka   16:10

EK13 SYSMÄ (MAXXIS) Vanjärventie 75, Sysmä                       17:43

EK 14 RAVIOSKORPI Marjoniementie 288, Sysmä                     18:30

EK 16 VIERUMÄKI GOLF Cookentie 6, Heinola                          20:00

 

SUNNUNTAI

EK 18 TEAM ÖRHTEN YAMAHA Vierumäentie 46, Nastola            8:50

EK 20 MAXXIS-NUUTTILA Helsingintie 688, Hollola                    10:05

EK 21 HUHDANOJA Rauhaniementie 81, Orimattila                    11:07

EK 23 JUSSINKORPI Jussinkorventie 99, Mäntsälä                    12:52

EK 24 ILOMAA Holperintie 90, Mäntsälä                                  13:24

EK 25 LATOSTENMAA Saharintie 94, Mäntsälä                         13:51

EK 26 RAUHALA Ukonojantie 202, Pornainen                            14:30

EK 27 SE TEAM / SE-HALLIT Alikeravantie 77, Kerava               15:11

MAALI, MALMIN LENTOKENTTÄ, Helsinki                                 15:54

Malmin Maalissa on sunnuntaina tarjolla myös muuta ohjelmaa ja kilpailun päättymisen jälkeen tietenkin voittajan julkistus. Malmin maalissa on parkkimaksu 5 €.

Tarkemmat tiedot ajettavista maastokokeista löydät Päijänneajon nettisivuilta: https://www.paijanne-enduro.fi/

Päijänneajo ajetaan ns. ralliaikataulua noudattaen, minkä myötä vältetään se, että kuskit joutuisivat ohittelemaan samoja kuskeja useaan kertaan. Renkaita saa vaihtaa vain kokoomatauolla Jämsässä, yötauolla Vierumäellä ja kokoomatauolla Mäntsälässä eli koko viikonlopun kaksipäiväinen kilpailu on pärjättävä neljällä rengasparilla. Kaikkien kuskien on katsastettava pyöränsä Vierumäellä kilpailua edeltävänä perjantaina.

 

 

Lisää uutisia

Husqvarnan täysikokoisten motocross-pyörien kauden 2019 mallisto esiteltiin tällä viikolla Floridassa valmentajalegenda Aldon Bakerin tiluksilla. Baker Factoryksi nimetty treenikeskus tarjosikin erinomaiset puitteet uutuusmallien testaamiseen.
Juuri Suomeen lyhyelle visiitille saapunut Emil Weckman osallistuu Siilinjärven SM-crossiin kuun vaihteessa.
Heinäkuun ensimmäisenä päivänä Siilinjärvellä kisattava SM-Motocross sarjan toinen osakilpailu näytetään suorana Nelosen Ruutu -palvelussa.
MX65, motocross, MX-liiga, motocross-liiga, motocrossliiga, startti, lähtö, Pori
Harri Kullas ja Jussi Vehviläinen järjestävät ajoleirin, missä pääsee kunnolla valmistautumaan MX-liigan Kuopion- ja Lievestuoreen-osakilpailuihin.
Broc Ticklen dopingkäry varmistui, kun hänen antamansa B-näyte tutkittiin ja se varmisti kielletyn aineen käytön.